Przysiółki


W Kukowie funkcjonują tzw. nazwy terenowe. Są to zarówno ludowe jak i urzędowe nazwy własne części wsi, gór, pagórków, wzniesień, dolin, wąwozów, pól, łąk, pastwisk, lasów, dróg, rzek i potoków.

Zdziebel

Położenie: Zachodnia część Kukowa.
Nazwa: "Nazwa Zdziebel mogłaby pochodzić od źdźbeł uprawianych tu na większą, niż w sąsiednich wsiach, skalę zbóż" Ł.E.
Historia: Początki Zdziebla sięgają XVII w. Początkowo stanowi odrębną wieś. Od XVIII w. osiedle w Kukowa.
Ciekawe miejsca: Szkoła Podstawowa im. J. Kasprowicza. Kilka zabytkowych obiektów małej architektury sakralnej.Zdziebel (628 m.n.p.m) to także jeden ze szczytów w Kukowie.

Gawłówka

Położenie: Zachodnio-północna część Kukowa.
Nazwa: Nazwa pochodzi od nazwiska jednego z pierwszych gospodarzy na tym terenie - Gawła. Do dziś przystanek w tamtym miejscu potocznie nazywany jest "U Gawła".
Historia: Od XVII w. stanowi część Zdziebla, od XVIII w. osiedle w Kukowa. W Adam Gaweł mieszkaniec tych okolic w 1708 wybudował w tym miejscu kapliczkę, którą można oglądać do dziś.
Ciekawe miejsca: Kapliczka kolumnowa z 1708 r., Zakład firmy Pacyga - Import Export.

Grajnówka

Położenie: Południowo centralna część Kukowa.
Nazwa: Nazwa pochodzi od nazwiska jednego z pierwszych gospodarzy na tym terenie - Grajnego.
Historia: Od zawsze stanowiła część Kukowa. W 1945 żołnierz niemieckiego pochodzenia austriackiego, który został ranny w wyniku strzelaniny i umarł. Pochowano go właśnie w tym miejscu.
Ciekawe miejsca: Remiza OSP Kuków, Grób nieznanego żołnierza, drewniany krzyż niepoodal rzeki.

Górki

Położenie: Półnicno- wschodnia część Kukowa.
Nazwa: Prawdopodobnie nazwa wzięła się stąd, że osiedle to znajduje się w dosyć górzystym terenie.
Historia: Górki leżą na terenie dwóch miejscowości - Kukowa i Krzeszowa, w związku z czym dzielą się na Górki kukowskie i Górki krzeszowskie. Górku kukowskie od zawsze stanowiły część Kukowa. W 2000 roku wzniesiono tu duży metalowy krzyż. Przez Górki przechodzi ścieżka dydaktyczna o nazwie "szlak z widokami" wyznakowana w 2007 r.
Ciekawe miejsca: Krzyż milenijny

Bacówka

Położenie: Południowo centralna część Kukowa.
Nazwa: Nazwa wołoska oznaczają miejsce wypasu owiec
Historia: Od zawsze stanowiła część Kukowa. W 1883 r. Michał i Agnieszka Bacowie wybudowali tu kapliczkę pod wezwaniem Serca Jezusa.
Ciekawe miejsca: Kapliczka postumentowa z 1883 r.

Budzinówka

Położenie: Zachodnio-północna część Kukowa.
Nazwa: ???
Historia: Od XVII w. stanowi część Zdziebla, od XVIII w. osiedle w Kukowa. Znajduje się tam kapliczka przy której w dniu 3.06.1959r. podczas wizytacji kanonicznej parafii Krzeszów modlił się miłośnik gór i turystyki ks. Biskup Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.
Ciekawe miejsca: Kapliczka domkowa

Marcokówka

Położenie: Południowo centralna część Kukowa.
Nazwa: Nazwa pochodzi od nazwiska jednego z pierwszych gospodarzy na tym terenie - Marcoka
Historia: Od zawsze stanowiła część Kukowa. W 1931r. wybudowano tu szkołę podstawową im. S. Wyspiańskiego. W 2003 szkoła została zamknięta. W dawnym budynku szkoły otworzone zostały Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.
Ciekawe miejsca: WTZ Kuków


Inne:
Gajka kukowska, Kawówka, Żakówka, Rzyczki, Gancorzyczki, Panicki, Kubicki, Ispy, Zawijówka, Podegrodzie, Skupniówka, Chuścajcówka, Kapalówka, Łąg, Wajdówka, Ligusówka, Kniepiokówka, Szczygłówka, Przycka, Kamienica, Palichlebówka, Sajnogowka, Stanaszówka, Marki.

Miejsca upraw
Na Libusowym, Na Groniku, Na Młace, Na Fartusisku, Na Borach, Pod Hyrbem, Pod Gajką, Pod Jaworami, Pod Lesconami, Pod Brzegami, W Dolinie, W Klińcu, W Brzegu, W Podliskach, W Groniu, Za Gronikiem, U Rzycek, Wyrobisko, Boża Męka, Międzygronie.
Rozkład jazdyLosowe zdjęcie:

Wspierają nas:
© Copyright: www.kukow.pl 2006 - 2013, wszystkie prawa zastrzeżone, projekt i wykonanie: Mateusz Szymski

on-line: ,wizyt ogółem: