O Kukowie...

W literaturze, poświęconej głównie Beskidom można natknąć się na wzmianki o Kukowie, jednak często są one bardzo ubogie i na dobrą sprawę nic nie wnoszą. Kilka lat temu dotarłem do książki – pamiętnika Józefa Banasia pt. „Z Żywiecczyzny na Śląsk”. Autor zawarł w niej krótki opis miejscowości „gdzie po raz pierwszy otworzył oczy na świat”. Uważam, że jest to najpiękniejszy opis jaki kiedykolwiek powstał, dlatego chciałbym go tu zacytować.

„Trzynaście kilometrów na zachód od Suchej Beskidzkiej w dolinie między Beskidem Średnim oraz Małym nad maleńką rzeczką Kocońką, dopływem równie niewielkiej Lachówki, prowadzącej swe wody do Skawy, leży wioska Kuków. Położona jest ona na płaskowyżu na wysokości 450 m. Patrząc na północ, widzimy rysujące się na horyzoncie wierchy Beskidu Małego: Żurawnicę, Czarną Górę, a gdy pięknie zaświeci słońce i powietrze staje się przezroczyste, nawet Mahadorę – najwyższą z nich, i Królową Wyżyn. (...) Od południa widać było rozpościerającą się jeszcze bardziej malowniczą panoramę Beskidu Wysokiego ze znanymi szczytami: Magórką, Kiczorą, Jałowcem, a dalej na horyzoncie pasmo Pilska i Babiej Góry...”

Kuków położony między Kukowską Gajką od północy, wschodnim krańcem Czerników, Wierchami od południa oraz u południowo-wschodnich podnóży Wajdów Gronia. Miejscowość otaczają niewysokie szczyty pasma pewelsko-ślemieńskiego: od północy Capia Górka (623 m n.p.m.), od południa Chrząszczowa Góra (560 m n.p.m.), od zachodu Palenica (624 m n.p.m.) i wspomniany Wajdów Groń (677 m n.p.m.).

Kuków jest dobrym miejscem do wypadów w pasma Beskidu Małego (Leskowiec), jak i Średniego (Wajdów Groń, Palenica) . Szczególnie zachęcamy do spaceru na szczyt Palenicy, skąd można podziwiać szczególnie piękne widoki Beskidów. To dobre miejsce do rozbicia namiotu, a płynące potoki zachęcają wczasowiczów do letnich kąpieli. Najlepszym miejscem do wodnych szaleństw jest niewątpliwie basen potocznie nazwany „Bacówka” (swą nazwę wziął od osiedla na którym się znajduje). Od niepamiętnych lat co roku podczas wakacji przygotowywane jest kąpielisko. Zwyczaj ten przechodził z pokolenia na pokolenie i przetrwał do dziś. Oprócz tego koszona jest trawa przy basenie co stwarza doskonałe warunki nie tylko dla amatorów pływania, ale również miłośnikom opalania i wylegiwania się na słońcu.


Innym miejscem wartym polecenia jest wiata i duże kamienne palenisko, które zostało wybudowane w 2003 r. Jakiś czas później powstaje kolejny element, a mianowicie boisko do piłki plażowej. W 2008 nieopodal rzeki powstał fragment „sztucznej plaży”. Całość znajduje się kolo boiska sportowego. Jest to doskonałe miejsce na spędzanie długich letnich wieczorów. Część Kukowa (fragment Zdziebla) leży w strefie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, co podwyższa jego walory turystyczne .


Mapka gminy Stryszawa
Rozkład jazdyLosowe zdjęcie:

Wspierają nas:
© Copyright: www.kukow.pl 2006 - 2013, wszystkie prawa zastrzeżone, projekt i wykonanie: Mateusz Szymski

on-line: ,wizyt ogółem: