Kapliczki w Kukowie


Wspaniałe, zabytkowe, pielęgnowane i odwiedzane przez mieszkańców są ozdobą i chlubą miejscowości. Co roku odprawiane przy nich Msze Święte gromadzą wielu wiernych nawet z poza miejscowości. Przydrożne kapliczki urozmaicają podróż kierowca jak również zdobią nasz region....


Kapliczka na os. Gawłówka


Jak podaje przewodnik po gminie Stryszawa: We wsi (Kuków), obok drogi do Krzeszowa zwraca uwagę barokowa figura przydrożna. Kamienna, na postumencie z cokołem i gzymsem,ma formę smukłej kolumny dźwigającej kapliczkę. Kapliczka czworoboczna, otwartą arkadia z każdej strony, nakryta ściętym stożkiem, na którym krucyfiks żelazny; wewnątrz drewniany posążek Chrystusa Frasobliwego. Na frontowej ścianie postumentu płaskorzeźbiona Chusta św. Weroniki, na ścianach bocznych napis: ADAMVS GAWEŁ A.D. 1708 - HOC CRVIS SIGNVM EREXIT. Na tylnej ścianie Krzyż.

Kapliczkę tę opisuje także najsłynniejszy wójt żywiecki - Andrzej Komoniecki w swoim dziele "Chronografia albo dziejopis żywiecki": Tegoż roku niejaki Adam Gaweł Jaśnie wielmożnej Jej Mości paniej wojewodzinej poznańskiej a pan dziedzinowej na Suchej poddany i pachołek łogoszowy jej, Bożą Mekę kamienna we wsi Zdziebel na roli swej ojczystej kosztem swoim wystawił, niedaleko domu swego; gdzie niedaleko przed tym od tego miejsca insza także Męka Boska kamienna była, ale się obaliła i leżąc, zepsowała. Jednak występuje tu mała nieścisłość, gdyż kronikarz zanotował to pod rokiem 1711, czyli trzy lata później niż podaje napis na kapliczce. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to najstarsza kapliczka w Kukowie.Kapliczka na os. Ligusówka


Figura "Matka Boża Kalwaryjska". Fundatorem jest nieżyjący Antoni Baca senior rodu. Figura wykonana jest z kamienia. Zrobiona została w roku 1918. Frontowa część figury to Matka Boża Kalwaryjska, pod spodem Serce Jezusa. Z prawej strony znajduje się św. Michał z lewej strony św. Agnieszka. Jest to obiekt zabytkowy,mający swoją historię.
Krystyna Baca


Kapliczka na os. Bacówka


Kapliczka przydrożna. Składa się z trzech kondygnacji. Na szczycie duża figurka Matki Bożej trzymającą w ręku różaniec. Poniżej płaskorzeźba Jezusa Chrystusa tuż pon nim napis: Najsłodsze Serce Jezusa Ratuj Mnie. Na samym dole ledwie już widoczny napis: Fondatorowie (pisownia oryginalna) Michał i Agnieszka Bacowie R.P. 1883. Po bokach na drugim poziomie płaskorzeźby św. Agnieszki i św. Michała.

Kapliczka na os. Kubicki


Kapliczka na os. Kubicki przy domu Eugeniusza Kryjaka. Wykonana z drewna. Przestawia Ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Nad Jego głową widnieje tabliczka z napisem Serwus Domini. Kapliczka wzniesiona w 2000 roku przez mieszkańców osiedla.

Kapliczka na os. OlejarzówkaKapliczka czworoboczna z otwartą arkadią z jednej strony. W środku figurka Jezusa Chrystusa. Niżej napis: Józef Szczelina Uprasza. O zdrowaś Maryjo. A.D. 1905.Kapliczka przy drodze do Żywiec. Dobrze widoczna.

Kapliczka na os. Budzinówka


Jest to dość duży obiekt w porównaniu do innych kapliczek w Kukowie. Z wyglądu przypomina małą kaplice. Pomalowana jest na niebiesko. Przy tej kapliczce modlił się ks. Biskup Karol Wojtyła. W dniu urodzin tego wielkiego Polaka 18 maja 2006 r. została odsłonięta tabliczka upamiętniająca to wydarzenie. Słowa na tabliczce głoszą: Kuków - Budzinówka. Przy tej kapliczce w dniu 3.06.1959r. podczas wizytacji kanonicznej parafii Krzeszów modlił się miłośnik gór i turystyki ks. Biskup Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Poświęcenie pamiątkowej tabliczki odbyło się 4 dni później podczas uroczystej Mszy Świętej, która odprawił ks. Proboszcz Antoni Kania. W tym miejscu w okresie majowym odbywają się Msze Święte.

Legenda o powstaniu tej kapliczki:

Około 200 lat temu Błażej Bania ze Zdziebla na Budzinówce podarował plac na budowę kapliczki. W nocy przyśniła się Błażejowi Matka Boska, ta z obrazu w kościele w Krzeszowie, i powiedziała: "Dałeś ziemię pod budowę kapliczki - ja to ważę - obudź się i idź do stajni, bo ci się krowa cieli i będziesz miał dwa cielęta". Wszyscy w okolicy wierzyli , że Maryja była w Baniowym domu, bo nawet w starej kronice kościelnej zapisano, że wtedy Błażejowa krowa miała dwa cielaki. Cud ten potwierdzali kolejni księża, łącznie ze Starym Proboszczem, którzy przynajmniej trzy razy w roku przypominali o tym wydarzeniu na niedzielnych kazaniach.

-> Msza Św. na Budzinówce 2009
-> Msza Św. na Budzinówce 2008

Kapliczka na os. Palichlebówka


Bardzo zadbana i śliczna kapliczka kolumnowa na os. Palichlebówka. W kapliczce u samej góry znajduje się figurka Marii - Matki Boskiej, poniżej zdjęcie Papieża Polaka - Jana Pawła II z napisem: TOTUS TUUS (Cały Twój). Na samym dole znajduje się "Kamień Z Góry Objawień Megriuorie" z datą 1997. Rok ten jest także rokiem powstania tej kapliczki.

Kapliczka na os. Żakówka


Kapliczka na oś. Żakówka nieopodal drogi do Rzyczek. Drewniana, na betonowym postumencie. Wewnątrz figurka Matki Boskiej. Kapliczka pokryta blaszanym daszkiem. Wzniesiona została w 2007 roku.

Kapliczka na granicy Kukowa i Krzeszowa


Duża kapliczka w lesie na granicy Kukowa i Krzeszowa. Murowana. W środku wyrzeźbiona w drewnie figurka Jezusa Chrystusa. Ozdobiona kwiatami.

Kapliczka na granicy Kukowa i Stryszawy


Kapliczka na granicy Kukowa i Stryszawy koło drogi do Górek Kukowskich. Wykonana z drewna umieszczana na słupie wybudowanym z kamienia. Wewnątrz dwie plastikowe figurki Marki Boskiej, Jej papierowy wizerunek oraz duża ilość sztucznych kwiatów.

Kapliczka na os. Bacówka


Niewielka kapliczka na oś. Bacówka. Drewniana, w środku figurki Matki Boskiej z Dziecięciem oraz Anioła.Ozdobiona kwiatami.

Kapliczka na os. Ispy


Jest to niewielka drewniana kapliczka zawieszona na drzewie. W środku drewniana figurka Matki Boskiej. Pod spodem napis: Oto Służebnica Pańska Niech Mi Się Stanie Według Słowa Twego. Po bokach i u góry wyryte słowa modlitw do Matki Boskiej. Na kapliczce niewielki miedziany Krzyż.

Kapliczka w Rzyczkach


Kapliczka w Rzyczkach, w lesie przy drodze prowadzącej do Krzeszowa. Zrobiona z drewna, w środku obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej. Na daszku niewielki blaszany krzyż.Cała kapliczka ozdobiona jest dużą ilością sztucznych kwiatów.

Kapliczka na Przygórzu


Niewielka kapliczka zawieszona na drzewie w lesie na Przygórzu osiedle Skupniówka. Zrobiona z drewna, w środku za szybką figurka Marki Boskiej. Ozdobiona kwiatami.

Kapliczka na os. Skupniówce


Niewielka kapliczka zawieszona na drzewie w lesie na osiedle Skupniówka. Zrobiona z drewna, w środku za szybką figurka ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Ozdobiona kwiatami.

Kapliczka na os. Skupniówce


Niewielka kapliczka zawieszona na drzewie w lesie na osiedle Skupniówka. Zrobiona z metalu, w środku za szybką figurka ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Ozdobiona kwiatami.

Kapliczka na ścianie WTZ.


Niewielka kapliczka przedstawiająca Matkę Boską podczas modlitwy. Pod Marią słowa modlitwy: Pod Twoją obronę uciekamy się.... Kapliczka wyryta w drewnie i pomalowana przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowych w Kukowie.

Krzyż na os. Grajnówka


Znajduje się on na oś. Grajnówka przy rzece, niedaleko remizy OSP Kuków. Krzyż wzniesiono na przełomie kwietnia i maja 2007 roku przez mieszkańców tego osiedla. Pomysłodawcą i sponsorem były panie z K.G.W. Kuków. W tym miejscu w okresie majowym odbywają się Msze Święte.

-> Msza Św. na Grajnówce 2009
-> Msza Św. na Grajnówce 2008

Krzyż Jubileuszowy w Górkach.


Krzyż znajduje się w Górkach Kukowskich (580 m.n.p.m). Został poświęcony 30 grudnia 2000 roku. Wzniesiony został przez mieszkańców Kukowa dla uczczenia 2000 rocznicy narodzin Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Jak mówią sami mieszkańcy: Na wieczną rzeczy pamiątkę. Krzyż ten jest jedną z atrakcji na "Szlaku z Widokami" - jednej z 5 ścieżek dydaktycznych w gminie Stryszawa.

-> Msza Św. przy krzyżu 2009
-> Msza Św. przy krzyżu 2007
-> Msza Św. przy krzyżu 2006

Krzyż na os. Kapalówka


Krzyż znajduje się na oś. Kapalówka niedaleko boiska sportowego. Nie jest dobrze widoczny z drogi, gdyż zasłaniają go drzewa. Na krzyżu metalowa figurka Jezusa Chrystusa.

Grób Nieznanego ŻołnierzaJest to grób Żołnierza niemieckiego pochodzenia austriackiego, który został ranny pod koniec stycznia 1945, gdy wojska radzieckie posuwały się w kierunku Żywca. Wezwany został zwiad wojsk niemieckich, który z kolei napotkał zwiad wojsk rosyjskich pod Żurawnicą, i w wyniku strzelaniny został ranny ów Żołnierz. Następnie został przetransportowany do szpitala polowego który mieścił się w teraźniejszych Warsztatach Terapii Zajęciowych w Kukowie (dawnej siedzibie S.P.1) gdzie zmarł. Z powody zbliżającego sie frontu został pospiesznie pochowany w miejscu gdzie leży po dzień dzisiejszy, czyli na os. Grajnówka nieopodal tutejszej remizy OSP. Żołnierz zmarł w dniu swoich 19. urodzin.
Rozkład jazdyLosowe zdjęcie:

Wspierają nas:
© Copyright: www.kukow.pl 2006 - 2013, wszystkie prawa zastrzeżone, projekt i wykonanie: Mateusz Szymski

on-line: ,wizyt ogółem: